Poletno branje

Nazaj

news_88_40912.jpg

S knjižnih polic Knjižnice Averroes tokrat priporočamo naslove za dopustniško branje. Nekaj predlogov za lažjo izbiro:

ABDUREZAK HIFZI BJELEVAC – Minka

Zgodba v romanu Minka sega v čas, ko je v Bosni vladala avstro-ogrska uprava in čas mladoturške revolucije v Turčiji. Bjelevac v okviru svojega časa zajema nekatera od najbolj značilnih vprašanj takratne sredine; evropeizacija, vprašanje osebne svobode, emancipacija in identiteta žensk ipd. ter ljubezensko zgodbo Emine (Minke) Zuhrić, ki predstavlja splošno zgodbo padca fevdalne družbe …

 

VALERIJA SKRINJAR TVRZ – Bosna in Soča

Bošnjaki, ki so kot del avstro-ogrske armade prišli na soško bojišče, so bojišče s svojo prisotnostjo izredno zaznamovali. Nasprotniki so jih pogosto ocenjevali kot okrutne in neusmiljene vojake, toda njihova podoba je bila drugačna in prav to stran opisuje avtorica v svojem romanu …

 

Prof. dr. OMER NAKIČEVIĆ – Karabeg

Monografija ''Karabeg'' predstavlja zvesto pričevanje o prvi bošnjaški diskontinuiteti. Z Berlinskim kongresom (1878) Bosna in Hercegovina pripade pod avstro-ogrski upravi, kar pusti določene dileme pri Bošnjakih. Karabeg je monografija o Mustafi Sidkiju ef. Karabegu, katero je napisal njegov učenec Abdullah Ridžanović po Karabegovi smrti.

 

ENVER ČOLAKOVIĆ – Lengenda o Ali-paši

Osnova pripovedke Legenda o Ali-paši predstavlja preobrazbo Alije Leptira iz hamala (fizičnega delavca) do visokega dostojanstvenika. Ta preobrazba najprej predstavlja le sanje, vendar se kasneje njegove sanje tudi uresničijo. Osnovni motiv je Alijina prevelika ljubezen do Almase. Glede na to, da se ljubezen, vsaj z Alijine strani ne more uresničiti, ni zaradi družbenega sloja, se ljubezen lahko odvija samo v sanjah. Da bi Leptir lahko prišel do Almase mora biti na istem družbenem nivoju kot ona …

 

VALERIJA SKRINJAR TVRZ – Jutro v Bosni

Roman predstavlja pričevanja pri preživelih o bolečih posledicah vojne v Bosni, pričevanja o ljudeh, ki jih je izpraznila sprevržena ideologija, o odtujenosti, sovraštvu in zlu, ki se ne konča s sklenjenim mirom, a tudi pričevanja o človeški toplini, dobroti, ljubezni in razumevanju, ki edini lahko razklenejo peklenski ris zla, kakor ga je razklenil glavni junak pripovedi.

 Sporočilo tega pričevanja je nenehen opomin, ne le zaradi bližine prostora, na katerega se zgodba romana nanaša, temveč tudi zaradi poziva k strpnosti in človečnosti na vseh zemljepisnih širinah.

 

ENES KARIĆ – The black tulip

Knjiga predstavlja potopis romanja v Mekko.

''At the time of the hajj you will see in Medina and Mecca how thin and frail, how barely noticeable is the European strain in that ocean of pilgrims - so few are Europeans that it is as if there are none. If the Indo-European Muslim river were not there to swell the European rivulet, one would not see it at all: it would be as if a dozen bees had gone missing from the swarm. ''

 

MEŠA SELIMOVIĆ – Tvrđava

Tvrđava je roman, objavljen leta 1970, čas dogajanja je Bosna v 17. stoletju. Glavna oseba Ahmet Šabo, mladi učitelj, se je ogorčen vrnil iz vojne in poskuša začeti novo življenje s svojo soprogo. Napori, ki jih je vložil z namenom, da bi se izvlekel iz revščine, mu še bolj zapletejo življenje, saj se zaradi negodovanja glede nepravičnega družbenega statusa zameri določenim ljudem na oblasti.

Tvrđava predstavlja metaforo za zaprtost posameznika zaradi njegovega družbenega statusa. Glavne teme so ljubezen, medsebojni odnosi, politika, ideologija, moč, oblast in njihovi vplivi na navadnega človeka.

Uradni podatki

Zavod Averroes